Na Ukrainie powstanie potężna kopalnia Bitcoinów05.02.2021
Centrum danych, w ramach którego będą wykopywane kryptowaluty, ma powstać pod koniec sierpnia 2022 roku.
Ukraińska minister energii Olha Buslavetsa chce zrobić użytek z produkowanej w nadmiarze energii elektrycznej. W nadwyżkach ma udział m.in. największa elektrownia jądrowa w Europie. Zaporoska Elektrownia Jądrowa, którą zalicza się także do najbardziej okazałych na całym świecie, dysponuje sześcioma reaktorami, a każdy z nich ma moc 950 MW.
Po raz pierwszy minister energii zaproponowała, żeby zająć się wydobywaniem kryptowalut w maju zeszłego roku. Energoatom, państwowe przedsiębiorstwo obsługujące wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie, postanowiło zbadać sprawę. Szybko uznano, że rozwiązanie może mieć przyszłość. Sprytnym sposobem na zagospodarowanie nadwyżek prądu miałoby być wielkie centrum danych. W jego sprawie doszło do spotkania w zeszłym tygodniu. Znaleźli się na nim przedstawiciele ministerstwa energii z Yevhenem Vladimirovem na czele, reprezentanci Energoatomu spółki Hotmine produkującej sprzęt dla „górników” kryptowalut. Wspólnie zadecydowali o budowie centrum danych do kopania kryptowalut, które będzie zasilane stosunkowo tanią energią jądrową.
Wirtualną walutę można m.in. kupić lub pozyskać przez jednostki obliczeniowe. To mocne komputery, które pracują na specjalnym oprogramowaniu, przeprowadzając skomplikowane kalkulacje matematyczne. Konkurują one równolegle z innymi użytkownikami sieci, zużywając przy tym ogromne ilości energii. W zeszłym miesiącu w Iranie doszło z tego powodu do wielu blackoutów. To bliskowschodnie państwo jako jedne z pierwszych na świecie zaczęło przyznawać licencje na kopanie kryptowalut. Mimo to wciąż w Iranie funkcjonują nielegalne farmy bitcoinów, a sieć energetyczna jest z tego powodu mocno nadwyrężona – zaczyna brakować prądu dla mieszkańców i pojawiają się coraz częstsze przerwy w jego dostawie. Elektrownie próbują szybko nadgonić straty, wykorzystując mało ekologiczne metody, jak np. spalanie brudnych produktów naftowych, m.in. mazutu. W efekcie stolica Iranu, czyli Teheran, jest pogrążona już nie tylko w blackoutach, ale także w grubej wartswie trującego smogu.
W porównaniu do Iranu, Ukraina produkuje energię z nawiązką. Z tego powodu przemysł wydobywania kryptowalut ma szansę mocno się rozwinąć u naszego sąsiada, dając państwu nadzieję na nowe źródło pozyskiwania finansów.
zobacz także
- „Black Match”: Elisabeth Moss wyprodukuje niepokojący serial utrzymany w konwencji neo-noir

Newsy
„Black Match”: Elisabeth Moss wyprodukuje niepokojący serial utrzymany w konwencji neo-noir
- Zniszczony obraz Banksy’ego sprzedano ponownie. Padł niebotyczny rekord

Newsy
Zniszczony obraz Banksy’ego sprzedano ponownie. Padł niebotyczny rekord
- Electronic Arts kontratakuje. Zapowiedziano kolejne gry ze świata „Star Wars”

Newsy
Electronic Arts kontratakuje. Zapowiedziano kolejne gry ze świata „Star Wars”
- Przemoc w czterech ścianach. Francuska kampania społeczna zwraca uwagę na problem molestowania nieletnich
Newsy
Przemoc w czterech ścianach. Francuska kampania społeczna zwraca uwagę na problem molestowania nieletnich
zobacz playlisty
-
Seria archiwalnych koncertów Metalliki
07Seria archiwalnych koncertów Metalliki
-
Music Stories PYD 2020
02Music Stories PYD 2020
-
Papaya Young Directors top 15
15Papaya Young Directors top 15
-
John Peel Sessions
17John Peel Sessions